Noworoczny

NR_19_400

Nowy rok zaczynam z cienia. Cezura czasowa bez emocji dla przyrody, dla nas z refleksją mijającego czasu, przyrodzie dodaje piękna, nam przydaje zadumy. Noworoczny spacer w graniczącym z nami lesie utwierdził mnie w tym przekonaniu. Nawet nekielski olenderski cmentarz, choć jak pisałem przydaje zadumy, to jednak w ostateczności świadczy o pięknie nieuniknionego. Potrafimy się z tym pogodzić?

3 opinii dla “Noworoczny

  1. Piękne zdjęcia, budzący refleksję temat, więc postanowiłam włączyć się do dyskusji:) Zawsze kiedy myślę o przemijaniu przypominam sobie słowa Wisławy Szymborskiej, które kiedyś, kiedy odszedł ktoś, kto był dla mnie bardzo bliski, mocno zapadły mi w pamięci „Umarłych wieczność dotąd trwa dokąd pamięcią się im płaci” To pewne, że świadomość przemijania nie należy do uczuć najprzyjemniejszych, ale nie powinna też nas ona przerażać . Mnie się wydaje, że przede wszystkim świadomość przemijania powinna budzić w nas pokorę, wyrażać szacunek dla dorobku minionych pokoleń i motywować do aktywnego udziału w kreowaniu rzeczywistości, bo przecież tyle nas, ile możemy przekazać innym. Poprzez proces przemijania, który codziennie staje się naszym udziałem i dzięki otwartości na to co niesie życie, nabywamy doświadczenia i mądrości życiowej. Sadzę, że jeśli jesteśmy spełnieni to proces przemijania uczy nas dystansu do świata i wprowadza w nasze życie spokój, który pozwala życzliwym okiem spoglądać na nasze otoczenie z własnej perspektywy. Wraz z upływającym czasem dostrzegamy uroki świata, których wcześniej nie dostrzegaliśmy. Mnie również przemijanie skłania do wielu rozważań. Przemija młodość i bezpowrotne chwile szczęścia z nią związane i to napawa mnie smutkiem, ale mimo to staram się spoglądać na przemijanie trochę z innej perspektywy. Życie jest dla mnie wartością i to wyłącznie od mnie zależy jak je przeżywam i jak je zakończę. Przeczytałam gdzieś kiedyś, że najważniejsze w procesie przemijania to starać się pięknie żyć i pięknie przemijać, jednocześnie z tym przemijaniem się oswajać i oswajać wszystkich tych, którzy na nas patrzą i którzy nas słuchają i ja się z tym stwierdzeniem w pełni zgadzam

  2. Pięknie żyć, pięknie przemijać, tyle zostanie z nas ile dobrego w pamięci innych zapiszemy. Ale teraz Wiesiu lato przed nami, realizujmy to zapamiętanie o nas w innych. Z tego co piszesz sądzę, że świetnie sobie z tym poradzisz.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.